שיטת IMS

“גירוי תוך שרירי” או “IMS”, הינה טכניקה רפואית טיפולית אשר מבוססת על מחקר מדעי. שיטת IMS יעילה בטיפול והפחתת כאב. השיטה פותחה על ידי ד”ר ז’נט טרוול וד”ר דויד סימונס (Dr. Janet travel & Dr.David Simons), בשנות השבעים בקנדה, ונמצאת בשימוש נרחב בעולם.

שיטת IMS היא הטיפול היעיל ביותר לתסמונת הכאב המיופציאלי, כלומר, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש וכאבים כרוניים.

מהי תסמונת כאב מיופציאלית?
תסמונת כאב מיופציאלית נגרמת ע”י כאב מקומי ומוקרן ממערכת השרירים העוטפים את השלד. התסמונת המיופאציאלית שכיחה מאד, ויכולה להופיע כמעט בכל שריר בגוף. תסמונת זו מהווה סיבה שכיחה לכאב קצר טווח או כרוני אשר גורם לפגיעה באיכות החיים.
פרט לכאבים, יכולות להתפתח רגישות מקומית, נוקשות בתנועה, הגבלה בטווחי התנועה ותופעות נוספות מקומיות כמו הזעת יתר.
בשרירים “התפוסים” או המכווצים ניתן למצוא נקודת הדק (trigger point), זו נקודה שבעת גירויה מתרחשת הופעה של כאב המתאים לתלונות החולה.

תסמונת הכאב המיופציאלית נפוצה ביותר. ההערכה היא כי כ- 15% מכלל הביקורים אצל רופאי המשפחה נובעים מכאבים על רקע התסמונת, ולכן יש לה משקל כלכלי כבד ופוטנציאל סבל רב.

מטרת הטיפול:
הקלה בכאבים ושיקום תפקודי אמיתי. במקרים מסוימים הכאבים נעלמים לגמרי.

לפני הטיפול:
במהלך הפגישה הראשונה נעשה תהליך אבחון רפואי. במהלכה יתקיים תשאול רפואי מדוקדק ובדיקה רפואית קפדנית, שמטרתה לגלות את כל השרירים המעורבים בתהליך הכאב ואת איכות נקודות הטריגר. באופן רגיל, החולה עובר טיפול אחד בשבוע ומקבל הדרכה לביצוע תרגילים, והמלצות לשינוי אורח החיים, לפי הצורך. מספר הטיפולים נגזר מחומרת הבעיה, כפי שאובחנה בהיסטוריה הרפואית ובבדיקה הגופנית.
התגובה לטיפול תלויה במספר גורמים כגון, המצב הבריאותי הכללי של החולה, דלקות כאב מקומיות ומשך הופעת התסמונת המיופאציאלית .

מהלך הטיפול:
במהלך הטיפול מוחדרות מחטים עדינות לתוך השרירים המעורבים ומתבצע גירוי של השריר.
השימוש במחט גורם לתגובה מהירה של כיווץ השריר, ומיד לאחר מכן הרפיה והארכה של השריר. שחרור זה של השריר המקוצר מוביל להקלה בכאב ושיקום תפקוד השריר. חולים רבים מפחיתים או מפסיקים לחלוטין את השימוש בתרופות וחוזרים לאורח חיים פעיל ותפקוד מלא.

לסיכום: הטיפול באמצעות IMS מניב תוצאות טובות, שקשה להשיגן באמצעים אחרים. הטיפול מתמקד בכמה מישורים בהתאם לחומרת הבעיה. לב הטיפול הינו הפגת הכאבים ע”י שחרור השרירים המקוצרים ושיקומם, ריפוי המצב הדלקתי, חיזוק ואיזון מערכת השרירים הפגועה באמצעות הדיקור והדרכה לתרגול בבית לשם חלוקת מאמץ נכונה שתמנע את הישנות הבעיה. אמצעים נוספים מותאמים אישית בהתאם לאבחנה האישית של האדם ומצבו הגופני המיוחד.

עדויות